Miasto rzeszów

Rzeszów jest stolicą województwa Podkarpackiego a także gospodarczym, naukowym i kulturalnym centrum południowo-wschodniej Polski. Otwartość, gościnność i zamiłowanie rzeszowian do nowych pomysłów stwarzają turystom i inwestorom przyjazny klimat i miłą atmosferę. Dynamiczny i wysoki rozwój miasta potwierdzają wysokie lokaty Rzeszowa w rankingach i konkursach ogólnopolskich. Miasto przywiązuje istotną rolę do kontaktów z zagranicznymi partnerami. Współpraca ta nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza teraz w związku z poszerzeniem granic Unii Europejskiej.

Bardzo dużym atutem Rzeszowa jest Międzynarodowy Port Lotniczy Rzeszów Jasionka, dysponujący drugim pod względem długości w Polsce pasem startowym, na którym mogą lądować nawet największe samoloty. Rzeszów posiada regularne krajowe i zagraniczne połączenie lotnicze a także loty czarterowe. Warto dodać, że rzeszowskie lotnisko określane jest też „lotniskiem dobrej pogody”.

Rzeszów to miejsce gdzie śladami przeszłości i teraźniejszości, można poznać wiele ciekawych miejsc, m.in. Ratusz, Kościół Farny, Klasztor oo. Bernardynów, Zamek i Letni Pałac Lubomirskich, Zespół Klasztorny Popijarski, Synagogę Staromiejską i Nowomiejską, Kościół i Klasztor oo. Reformatów a także zabytkowe kamienice w Rynku. Szczególną atrakcję dla turystów stanowi usytuowana pod kamienicami i płytą Rynku Podziemna Trasa Turystyczna licząca 369 m długości. Zabytkowy rzeszowski Rynek to Centrum kulturalno rozrywkowe miasta gdzie przyjemnie można spędzić czas w licznych restauracjach, pubach, kawiarniach, pizzeriach i dyskotekach. W mieście działają muzea, galerie fotografii i malarstwa oraz domy kultury.

W Rzeszowie i okolicy odbywają się liczne imprezy kulturalne i sportowe, z których wiele ma charakter międzynarodowy. Szczególną renomę zyskał organizowany przez Filharmonię Podkarpacką Muzyczne Festiwal w Łańcucie jak również odbywający się co trzy lata Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, łączący region z Polonią z całego świata. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się także Międzynarodowy Festiwal Piosenki Carpathia, którego laureaci stają się znani w Polsce i za granicą.

Dla osób które preferują aktywny wypoczynek Rzeszów i jego okolice oferują m.in.: korty tenisowe, parki linowe, kryte pływalnie, stadniny koni, sztuczne lodowiska. Rzeszów oferuje ponad 100 km tras rowerowych, biegnących wzdłuż największych arterii miejskich a także pośród pobliskich parków i podmiejskich lasów. W Rzeszowie funkcjonuje tzw. system roweru miejskiego, gdzie w dwudziestu stacjach za niewielką opłatą można wypożyczyć rower. Na północ od miasta znajdują się liczne stawy i zalewy nad którymi wybudowano ośrodki wypoczynkowe. Zwiedzanie miasta i okolic umożliwia sześć szlaków turystycznych, m.in. „Szlak dookoła Rzeszowa” o długości 100 km. Oddalone od Rzeszowa o kilkadziesiąt kilometrów pasmo Bieszczadów to najbardziej interesujące miejsce wypoczynku w regionie. Znajduje się tu największy w Polsce sztuczny zbiornik wodny – Jezioro Solińskie – ze wspaniałymi warunkami dla amatorów sportów wodnych. Czysta woda i powietrze, malownicze krajobrazy, bogactwo historii i kultury to największe atuty tego rejonu.

Rzeszów chętnie gości wszystkich tych, którzy widząc szansę sukcesu gospodarczego , zechcą zatrzymać się tu na dłużej, tych którzy pragną się kształcić w rzeszowskich uczelniach oraz szkołach, jak również tych, którzy na trasie turystycznych wędrówek zechcą przekonać się, że trafili do gościnnego polskiego miasta, do którego warto powrócić raz jeszcze.